m-bandmusic
» » Fishta - Lahuta E Malcisë - Oso Kuka

Fishta - Lahuta E Malcisë - Oso Kuka album

Fishta - Lahuta E Malcisë - Oso Kuka album
Performer: Fishta
Title: Lahuta E Malcisë - Oso Kuka
Style: Spoken Word, Folk
Genre: Not music / Country - World
Rating: 4.2
Votes: 811
Formats: MP3 AUD MIDI TTA VQF MMF AHX
MP3 size: 1918 mb
FLAC size: 1216 mb

Tracklist

A Lahuta E Malcisë
B Lahuta E Malcisë

Credits

  • Vocals – Çun Lajçi

FERRARI, Giorgio Fishta: Lahuta e Malcìs, canto III, introduz, Bari 1973. 20. fshatarë dhe me fije të tyne u fitue pamvarësia e dëshirueme. 47. LAHUTA E MALCÍS KANGË E DYTË OSO KUKAARGUMENTI Më nji mbledhje Avdi Pasha, me dredhi, ankohet per mizorie rrenime qi Vulo Radoviq-i kishte nisë të kryente në Vraninë. Sunduesi „turqeli i Shkodrës, vetë i pa djalë, nuk gjen nji burrshqiptar të zonë me i dalë perball të Malaziasit. Oso Kuka, djalëShkodranë, veshtron fjalen e Pashës, por kur ky pohon seShqipnija kishte mbetë në vasha (çupa), i vlon gjaku, nxehet dhemendon të qesë në Pashën. Ndal doren, por s’mundpritet pa folë.

The Highland Lute (Albanian: Lahuta e Malsisë, original and Gheg Albanian: Lahuta e Malcís) is the Albanian national epic poem, complete and published by the Albanian friar and poet Gjergj Fishta in 1937.

Vepra e madhe e shkrimtarit të madh shqipëtar. Lahuta e Malsisë nga Gjergj.

SHKA "Lahuta E Malcise" Gjilan, Gjilan. Ansambel i cili kultivon traditat e melosit Shqipetar, Kengeve dhe Valleve Burimore e Koreografike.

Lahuta e Malsis Reshat Arbana (e plote). Bjer Lahute po te kendon Hoti - Vuka Vizion 2016. Martirve te Karadakut -STUBËLL. Riza Bllaca - Kendon- Kengen e Osa Kuks. Gjergj Fishta- Sarkastik, Recituar nga Reshat Arbana.

Oso Kuka, Knjaz Nikola of Montenegro, Dede Gjo' Luli, Çun Mula, Stakë Breci. Albania Montenegro Kosovo (Serbia. ore Ottoman Empire United Kingdo. ess. E Fishta kete ta ben ta kuptosh. Perseri jemi nje popull i vogel, nje grumbull njerezish qe cuam peshe dhe cojme sot peshe (2015) krajlat e medhenj. Ne Lahuten e Malcis Fishta eshte e vertet qe hyjnizon malesoret, shqiptaret si ne karakter dhe ne force por ti e kupton ndermejet rreshtave dhe ne pasazhe te tjera se Fishta revoltohet kunder Lekeve dhe kunder shkujdesjes se tyre ndaj ceshtjes kombtare. E te keqijat tona jane te pafund, sepse keshtu Zoti i ndertoi kombet. Fishta participated and was elected for president of the committee in the Congress of Monastir (today Bitola in Macedonia, then Ottoman Empire) held in 1908.

Oso Kuka over the decades became a major rallying figure of the Albanian national awakening. One of the most important representations of Oso Kuka in literature is that in Gjergj Fishta's epic Lahuta e Malcis. Oso Kuka's involvement in the war and his death comprise the first five cantos also known as the "cycle of Oso Kuka"  . Due to the poverty of the time, Krasniqi was unable to write down the songs and memorized them instead, which at the time was highly unusual. Together with Feriz Krasniqi, they wrote and transcribed many songs, in particular the song of Oso Kuka, which before only had been heard in Gjergj Fishta's version from the Lahuta e Malcis sung by the lahuta.

Lahuta E Malsisë - Oso Kuka, Lahuta E Malsisë, Lahuta e Malsisë and 4 more tracks from this album here for free. More albums by this artist. Count: 4. Views: 0. Lahuta E Malsisë tracks.

m-bandmusic.com
© All right reserved. 2015-2019
Contacts | Privacy Policy | DMCA
Music albums are provided for reference only